Intervija ar Tuomasu

Intervija ar Tuomasu. Jautājumi

Intervija ar Tuomas Havukainen

Tuomas Havukainens ir COO kompānijā Suomen Terveysravinto Oy, Soome Tervisetooted OÜ mātes uzņēmuma Somijā. Tuomas ļoti interesējas par uztura bagātinātājiem, uzturu un vispārējo veselību. Viņš pastāvīgi seko  uztura bagātinātāju nozarei, zinātniskām diskusijām, pētijumiem par uztura bagātinātājiem un jaunākajām tendencēm šajā jomā. Mēs veicām interviju ar Tuomu, kur viņš sniedz dažus padomus par to, kad un kādus vitamīnus lietot, kā arī, kā veikt savu izpēti, lai pārliecinātos, ka vitamīni, kurus pērkat, ir kvalitatīvi.

Intervija ar Tuomas Havukainen

Tuomas Havukainen, COO kompānijā Suomen Terveysravinto Oy, Soome Tervisetooted OÜ mātes uzņēmuma Somijā

1. Ko Jūs studējāt universitātē?

Man ir doktora grāds teoloģijā, ar novirzi uz vēstures pētniecību. Kopš tā laika esmu lasījis daudz zinātniskās literatūras par uzturu un uztura bagātinātājiem. Manuprāt, tā ir ļoti efektīva kombinācija, kas pozitīvi ietekmē daudzas lietas darbā: darbietilpīgs un uz pētniecību balstīts doktora grāds, kas sniedz vajadzīgās prasmes, un daudz, daudz literatūras konkrētā jomā. Jo īpaši pētniecības grāds ir lieliski piemērots tādam darbam kā man, kas prasa spēju ātri apstrādāt milzīgu daudzumu jaunas informācijas.

2. Kāda ir Jūsu darba misija?

Mana pašreizējā misija kā uzņēmuma galvenajam operatīvajam direktoram, vadot mūsu pamata biznesa operācijas, ir izveidot struktūru un stabilitāti mūsu organizācijā, lai mēs varētu pēc iespējas efektīvāk paplašināt savu biznesu starptautiskā mērogā.

3. Kādā veidā Jūs gūstat informāciju par jaunākajiem pētījumiem uztura bagātinātāju pasaulē?

Es sekoju vietnēm, lasu biļetenus un sociālo mediju kanālus, kas izvieto informāciju par jauniem pētījumiem, tendencēm un interesantām sastāvdaļām. Šādu vietņu piemēri ir Nutraingredients.com, Examine.com un ConsumerLab.Regulāri komunicēju arī ar ražotājiem (rūpnīcām) un apmeklēju tādus pasākumus kā VitaFoods, lielākais pārtikas pasākums Eiropā.

4. Kāpēc cilvēkiem vajadzētu lietot uztura bagātinātājus?

Pārtikas/uztura bagātinātājus nekad nedrīkst lietot kā veselīga uztura aizstājēju. Protams, ne visi cilvēki spēj pieturēties pie veselīga uztura katru dienu. Uztura bagātinātāji dažos gadījumos palīdzēs saglabāt līdzsvaru. Ir uztura bagātinātāji, kas daudzos veidos atbalsta veselību un labsajūtu. Daudzi ekspertu pētījumi ir pierādījuši, piemēram, regulāras D vitamīna papildināšanas priekšrocības vispārējai veselībai un labsajūtai. Tas fakts, ka pietiekama D vitamīna līmeņa uzturēšana asinsritē nodrošinās pareizu imūnsistēmas darbību, ir pietiekami labs iemesls, lai ikviens ieradinātu šo vitamīnu regulārai lietošanai.

5. Kādā vecumā bērni drīkst sākt lietot uztura bagātinātājus?

D vitamīna pilienus ieteicams lietot zīdaiņiem jau no agra vecuma. Atkarībā no uztura, kas ir ierasts ģimenē, jau no mazotnes var ieteikt arī multivitamīnus, taču par to jārunā ar profesionālu uztura speciālistu un ārstu. No 2 gadu vecuma es ieteiktu D vitamīnu un omega-3 kapsulas (var apsvērt košļājamo formu, ja bērnam ir grūtības norīt cieto kapsulu).

6. Vai ziemā ir jāuzņem vairāk vitamīnu nekā vasarā, ja jā, tad kāpēc?

Es ieteiktu īpašu uzmanību pievērst D vitamīna uzņemšanai tumšākajos ziemas mēnešos, īpaši tiem, kas dzīvo ziemeļos, jo šajā gadalaikā ir mazāk saules gaismas un līdz ar to mazāk pieejams “bezmaksas D vitamīns”. Ir labi regulāri pārbaudīt D vitamīna līmeni, veicot asins analīzi un lietot atbilstošus uztura bagātinātājus (vairumam pieaugušo ir pietiekami 75–100 nmol/L). Nav vispārēju noteikumu par uztura bagātinātājiem ziemas periodā, ja vien nav īpašu iemeslu, piemēram, vispārējs enerģijas trūkums, miega problēmas, stress, vēlme atbalstīt imunitāti utt.

Tas fakts, ka pietiekama D vitamīna līmeņa uzturēšana asinsritē nodrošinās pareizu imūnsistēmas darbību, ir pietiekami labs iemesls, lai ikviens ieradinātu šo vitamīnu regulārai lietošanai.

7. Kādi 3 uztura bagātinātāji būtu ieteicams lietot regulāri?

Ikvienam ir jāpārliecinās, vai D vitamīna uzņemšana ir pietiekama. Jums vajadzētu arī pievērst uzmanību omega-3 taukskābēm un B grupas vitamīnu uzņemšanai. Daudziem ir noderīgi arī magnija un cinka piedevas. Tomēr vienmēr vajadzētu pārliecināties, ka nesaņemat pārāk daudz vitamīnu, it īpaši, ja runa ir par minerālvielām.

8. Kādus uztura bagātinātājus lietojat Jūs pats?

Tas ir atkarīgs no tā, ko es šobrīd testēju.  Visa gada garumē es katru dienu uzņemu 50 mikrogramus D vitamīna. Es lietoju arī B12 piedevu (1000 mcg), omega-3, magniju, nedaudz Q10, ashwagandha, kā arī melatonīnu un citu augu miega produktu (Crystal Dream). Es arī šobrīd testēju resveratrola piedevu.

9. Vai uztura bagātinātājus un vitamīnus labāk lietot no rīta vai vakarā?

Tas ir atkarīgs no produkta mērķa. Lielāko daļu vitamīnu, minerālvielu un augu piedevas ieteicams lietot no rīta tukšā dūšā vai ēdienreizes laikā. Tomēr magnija gadījumā to vislabāk lietot vakarā dažas stundas pirms gulētiešanas. Melatonīns un lielākā daļa citu miega līdzekļu jālieto apmēram 30 minūtes pirms gulētiešanas.

10. Vai vitamīnu lietošana kopā ar kafiju vai melno tēju samazina to efektivitāti?

Dažos gadījumos jā. Piemēram, ja lietojat dzelzs piedevu, pārliecinieties, ka nelietojat to vienlaikus ar kafiju vai melno tēju, jo šajos dzērienos esošie tanīni un polifenoli parasti traucē dzelzs uzsūkšanos.

11. Kādi pētījumi cilvēkiem būtu jāveic pirms vitamīnu iegādes?

Vispār, ja neesat labi orientēts zinātniskajā literatūrā, es iesaku Jums neveikt savus pētījumus. Es parasti neiesaku lasīt nejaušus rakstus vai skatīties nejaušus YouTube video un balstīt uz tiem savu uztura bagātinātāju uzņemšanas plānu. Tas var novest pie naudas izšķērdēšanas un dažos gadījumos izraisīt bīstamas blakusparādības, ko rada daži uztura bagātinātāji, kas Jums nav piemēroti. Tā vietā izrunājieties ar profesionāļiem un sekojiet līdzi tikai uzticamām vietnēm.

Ja Jums nav iepriekšējas pieredzes ar uztura bagātinātājiem (kas, iespējams, ir diezgan rets gadījums), Jums vajadzētu pārbaudīt arī veselības norādes par katru vitamīnu un minerālvielu. Šīs noteikti ir drošas vadlīnijas, kas jāievēro, lai gan dažas no tām, piemēram, ir pārāk piesardzīgas, ja runa ir par pietiekamu D vitamīna uzņemšanu. Lai kā arī būtu, ir labi veikt asins analīzes, lai noskaidrotu, vai Jūsu D vitamīna uzņemšana ir atbilstoša nepieciešamajam līmenim. Zems D vitamīna līmenis, kas skaidri nosakāms ar asins analīzi, ir labs sākumpunkts.

Ja vēlaties lasīt vairāk par uztura bagātinātājiem, apskatiet sekojošas uzticamās vietnes (angļu valodā): WebMD, ConsumerLab, Examine.com.

12. Kā patērētāji var atšķirt labas un sliktas kvalitātes vitamīnus?

Mans ieteikums: lasiet ekspertu atsauksmes tiešsaistē, runājiet tieši ar uzņēmumu, no kura plānojat iegādāties uztura bagātinātājus, un uzziniet, kā (un vai) konkrēti produkti ir pārbaudīti attiecībā uz smago metālu piesārņojumu (īpaši zivju eļļas produktiem), citām aizliegtajām vielām un aktīvo sastāvdaļu daudzums. Tas sniegs Jums vispārēju priekšstatu par produkta kvalitāti. Jebkurš cienījams uzņēmums varēs sniegt šo informāciju par savu produktu neatkarīgi no tā, vai tā ir D vitamīna kapsula vai omega-3 produkts. Varat arī jautāt uzņēmumam par to izmantotajām rūpnīcām, noliktavām, produkta uzglabāšanas temperatūru utt.

13. Ja cilvēks jūt, ka saslimst, vai viņam vajadzētu atsākt uzņemt vairāk vitamīnu nekā parasti?

Uztura bagātinātāji pēc būtības nav zāles/ārstnieciskie līdzekļi. Es drīzāk ieteiktu veikt piesardzības pasākumus, piemēram, pārliecināties, vai D vitamīna, C vitamīna un cinka uzņemšana kopumā ir pietiekama, jo šie uztura bagātinātāji atbalsta normālu imūnsistēmas darbību.

somijasveselibasprodukti_vitamīnus
Ja vēlaties pārliecināties, ka uztura bagātinātāji, kurus plānojat iegādāties, ir augstas kvalitātes, Tuomas iesaka tiešsaistē izlasīt atsauksmes, kas balstītas uz precīzu informāciju, kā arī sazināties ar uzņemumu. “Katrs kvalitatīvs zīmols var nodot šo informāciju par saviem produktiem, vai tā būtu D vitamīna kapsula vai omega-3 produkts. Varat arī jautāt uzņēmumam par rūpnīcām, kur tie tiek ražoti, par to uzglabāšanas telpām, temperatūru utt.” Somijas veselības produktu vietnē Jums ir iespēja uzdot savu jautājumu mūsu uztura konsultantei Juhanai Harju.
Noklikšķiniet šeit, lai uzdotu  Juhanai jautājumu.
 

Dalīties

Mēs rūpējamies par Jūsu veselību

Ja vēlaties saņemt ekskluzīvus piedāvājumus, lasīt par mūsu produktiem un veselīgu dzīvesveidu, piesakieties jaunumiem.

Vairāk informācijas