Intervija ar Juhani

Intervija_ar_Juhani__harju_somijasveselibasprodukti

Juhana Harju ir uztura konsultante veselības produktu jautājumos Somijā.

Zemāk esošajā intervijā iepazīstināsim jūs ar Juhanu un iegūsim atbildes uz dažiem uztura jautājumiem.
Izmantojot mūsu vietni, jūs varat arī uzdot Juhanai jautājumu par mūsu produktiem vai uzturu. Šeit varat uzdot jautājumu.

Juhana-Harju-Intervija_ar_Juhani__harju_somijasveselibasprodukti

 Ko Jūs studējāt universitātē?

Sākotnēji es studēju mākslu Mākslas un dizaina universitātē Helsinkos. Pēc karjeras maiņas es studēju uzturu, augu izcelsmes zāles un dabas terapiju.

Kāpēc pieņēmāt lēmumu kļūt par uztura speciālistu?

Vienā brīdī pēc mākslas kursu beigšanas es jutu, ka vēlos veidot karjeru, kurā varētu sniegt praktisku palīdzību cilvēkiem. Deviņdesmitajos gados arvien vairāk sāku interesēties par uzturu.

Kāds ir Jūsu darba mērķis vai misija?

Kā jau minēju iepriekš, vēlējos sniegt cilvēkiem praktisku palīdzību. Manā profesijā man personīgi ir svarīgi, lai mani padomi būtu pēc iespējas uzticamāki – nevēlos maldināt klientus. Tāpēc es savus ieteikumus pamatoju ar jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem.

Man ir svarīgi, lai manus padomus varētu viegli pielietot ikdienas dzīvē. Es cenšos izteikties skaidri, lai vēstījumi netiktu pārprasti. Kad es rakstu somu valodā, es gribu rakstīt arī gramatiski pareizā valodā.

Kā Jums izdodas būt vienmēr lietas kursā, kad runa iet par pēdējiem pētījumiem uztura ziņā?

Es katru dienu lasu pētījumus par uzture – ne tikai kopsavilkumus, bet arī pilnus rakstus un pārskatus. Es lasu arī vadošo speciālistu grāmatas par uzturu un veselību. Nesen izlasīju Deivida A. Sinklera, Sačina Pandas un Valtera Longo grāmatas, tie ir tikai daži no tiem autoriem, kurus lasu periodiski. Es pētu uzturu jau 20 gadus.

Kāpēc Jūs atbalstāt Vidusjūras diētu?

Kad 2004. gadā sāku rakstīt savu grāmatu par sirdij veselīgu uzturu, es atklāju pētījumus, kas parāda Vidusjūras diētas priekšrocības sirds slimību primārajā un sekundārajā profilaksē. Tajā pašā laikā vadošie Hārvardas pētnieki, tostarp profesors Valters S. Vilets, popularizēja Vidusjūras diētu. Rezultātā pārliecinājos, ka šī ir veselīga izvēle. Kopš tā laika ir ievērojami pieaudzis pētījumu apjoms, kas atbalsta Vidusjūras diētas ieguvumus veselībai.

Man patīk arī tas, ka Vidusjūras diēta nav īpaši stingra – to ir pietiekami viegli ievērot, salīdzinot ar daudzām citām diētām. Tā ir arī kulinārijas tradīcija un tāpēc ļoti garšīgs ēšanas veids ar daudzām variācijām.

Kāds ir Jūsu iecienītākais Vidusjūras ēdiens?

Mans mīļākais ēdiens un ēdiens, ko man patīk gatavot mājās, ir divas dažādas lietas. Mans mīļākais ēdiens ir daudzveidīgais salātu bārs ar bouillabaisse – franču zivju zupa ar garnelēm un mīdijām. Mājās bieži gatavoju salātus no sardīnēm un dārzeņiem ar salātu mērci, kas sastāv no Indijas riekstu pastas, citrona un nedaudz vasabi.

somijasveselibasproduki_intervija_ar_Juhani__harju

Juhana iesaka ēst Vidusjūras ēdienus, jo Vidusjūras diēta nav īpaši ierobežojoša un to ir ļoti viegli ievērot, salīdzinot ar daudzām citām diētām. Tā ir arī kulinārijas tradīcija un kā tāda ir ļoti garšīga un daudzveidīga maltīte.

Ar pārtiku saistīti jautājumi:

Paskaidrojiet, lūdzu, kas uzturā ir svarīgākais?

Ēdiet dārzeņus, augļus un ogas. Tie ir svarīgi veselības uzturēšanai, taču daudzi cilvēki tos neēd pietiekamos daudzumos.

Cik reizes dienā vajadzētu ēst, un kādā laika sprīdī to ir labāk darīt?

Nesen pārliecinājos par ierobežotas maltītes priekšrocībām. Tas nozīmē, ka cilvēks apzināti ierobežo ikdienas ēdienreizes laiku līdz 8-12 stundām no brokastīm līdz pēdējai ēdienreizei vakarā.

Brokastis ir svarīgas, taču es nedomāju, ka ir pārliecinoši pierādījumi tam, ka noteikts ēdienreižu skaits ir pareizs – šajā ziņā joprojām nav konkrētas atbildes.

Ko Jūs ieteiktu cilvēkiem, kuri saka, ka ir pārāk aizņemti, lai gatavotu veselīgu ēdienu un turpina ēst neveselīgi?

Bieži vien, kad cilvēks saka, ka viņam nav laika gatavot, man ir aizdomas, ka viņš nepietiekami novērtē veselīgu uzturu. Dažiem cilvēkiem tas var likties aizvainojoši, bet es uzskatu, ka tas bieži tā arī ir. Veselīga ēdiena gatavošana nozīmē rūpes par sevi un savu ģimeni. Ja to apvieno ar nolūku pagatavot kaut ko garšīgu, tas rada vēl lielāku gandarījumu. Te varētu būt arī jautājums par kulinārijas prasmēm. Nedaudz praktizējot, Jūs varat iemācīties pagatavot parastu maltīti tikai 25 minūtēs.

Vai var teikt, ka gaļa kaitē veselībai?

Es teiktu, ka tas stipri atkarīgs no daudzuma – cik bieži ēd gaļu. Pat man patīk ik pa laikam apēst jēru, bet ne pārāk bieži. Sarkanā gaļa ir atļauta tradicionālajā Vidusjūras diētā, taču to ēd apmēram reizi nedēļā.

Svarīgas ir arī gatavošanas metodes. Veselīgākais veids, kā pagatavot gaļu, iespējams, ir sous vide metode. T.i. gaļas gatavošana vakuumā ļoti zemā temperatūrā. Sous vide metodei dod priekšroku daudzi šefpavāri daudzos labākajos restorānos.

Savukārt baltā gaļa – vista – ir diezgan neitrāla veselībai un to var ēst biežāk. Kad es pērku vistu, es vienmēr izvēlos organisku produkciju.

Vai varat izskaidrot, kas ir labie un sliktie tauki? Kādos pārtikas produktos var atrast veselīgus un neveselīgus taukus?

Veselīgi tauki ir atrodami neapstrādātā augstākā labuma olīveļļā, avokado, riekstos un sēklās, kā arī taukainās zivīs. Labie tauki ir tauki, kas veicina veselību. Turpretim slikti tauki ir tauki, kas veicina slimības. Piena tauki ir diezgan neitrāli, ja tos patērē mērenībā, piemēram, sierā vai jogurtā.

Paskaidrojiet, kas ir labs un slikts cukurs? Kādi pārtikas produkti satur veselīgus un neveselīgus cukurus?

Augļos ir cukurs, bet caur to lietošanu uzturā mēs iegūstam arī šķiedrvielas, kāliju, polifenolus un augļskābes. Pētījumi skaidri parāda, ka augļu ēšana, neskatoties uz to, ka tajos ir daži cukuri, ir labvēlīga veselībai. Tāpēc nav jābaidās no augļos atrodamā cukura.

No otras puses, ekstrahēts cukurs ir neveselīgs. Cukura un ar cukuru saldinātu dzērienu lietošana izraisa negatīvas sekas veselībai, piemēram, aptaukošanos, sirds slimības un 2. tipa diabētu. Tas arī palielina iekaisumu organismā.

Es nesaku, ka mēs nevaram patērēt cukuru, bet ka mums pret to jāizturas uzmanīgi. Pietiks pāris gabaliņi 70% tumšās šokolādes.

Dažkārt var palutināt sevi ar desertu, taču saldināšanai tomēr labāk izmantot nedaudz medus vai žāvētus augļus.

Vai vegāniem vajadzētu lietot uztura bagātinātājus vai arī viņi var iegūt visas uzturvielas no vegāniem ēdieniem?

Noteikti. Manuprāt, vegānu diētas nav uzturvērtības optimālas, taču es saprotu, ka ir ētiski iemesli, kāpēc cilvēki ievēro vegānu diētu. B12 vitamīns, D vitamīns un DHA ir daži būtiski uztura bagātinātāji vegāniem. Vegāni var gūt labumu arī no kreatīna un taurīna piedevām.

Kādus pārtikas produktus vegāniem vajadzētu iekļaut savā uzturā?

Es teiktu, ka pākšaugi (pupas, sojas pupas, lēcas un zirņi) ir neaizstājami vegāniem, jo ​​bez tiem ir ļoti grūti iegūt pietiekami daudz olbaltumvielu.

Tā kā vegāniem bieži vien trūkst garās ķēdes omega-3 taukskābes uzturā, viņiem ir svarīgi iegūt alfa-linolēnskābi, kas ir īsās ķēdes omega-3 taukskābe. Valrieksti ir viens no labvēlīgajiem alfa linolēnskābes avotiem.

Vegānu uzturā trūkst B2 vitamīna avotu, taču mandeles ir viens no tiem. Tāpēc vegāniem ieteicams ēst mandeles, lai izvairītos no B2 vitamīna deficīta.

Kā mudināt bērnus neveselīgas pārtikas vietā dot priekšroku veselīgam uzturam?

Nomazgātus augļus vienmēr var turēt bļodā labi redzamā vietā. Vecāki var arī nomizot un sagriezt dārzeņus uzkodām un turēt tos redzamā vietā. Tā kā dažiem bērniem patīk atpazīt atsevišķus ēdienus, kad viņi ēd, ēdienus var pagatavot tā, lai sastāvdaļas paliktu atpazīstamas.

10. Vai Jūs pats lietojat uztura bagātinātājus un kādus?

Es lietoju vairākus uztura bagātinātāju – zivju eļļu, D vitamīnu, selēnu, Q10 un Stiprs K2, un tās ir tikai dažas pozīcijas.

somijasveselibasprodukti_b12_Latvia

Juhana iesaka vegāniem lietot B12, D un DHA piedevas. Mūsu mājaslapā jūs atradīsiet B12 uztura bagātinātāju, kam ir dod virkni ieguvumu veselībai piemēram:

  • B12 vitamīns veicina normālu enerģijas metabolismu.
  • B12 vitamīns veicina normālu nervu sistēmas darbību.

Uzziniet vairāk par mūsu B12 produktu šeit.

Ja jums ir jautājums par uzturu, jums ir iespēja to iesniegt Juhanai šeit.

Dalīties

Mēs rūpējamies par Jūsu veselību

Ja vēlaties saņemt ekskluzīvus piedāvājumus, lasīt par mūsu produktiem un veselīgu dzīvesveidu, piesakieties jaunumiem.

Vairāk informācijas