Kāpēc sēnes jāiekļauj ēdienkartē?

seened-blogi-soometervisetooted

Kāpēc sēnes jāiekļauj ēdienkartē?

Sēnes bieži tiek ignorētas kā daļa no veselīga uztura. Sēnes pat ir uzskaitītas kā dārzeņi, lai gan patiesībā tie nav dārzeņi.

Tomēr sēnes ir pelnījušas savu neatkarīgo vietu pārtikās piramīdā. Sēņu ēšana ir pat saistīta ar cilvēka evolūcijas attīstību, jo sēnes bija viegli pieejama pārtika (Swingler 2015).

Sēņu ēšana var uzlabot imūnsistēmu

Pētījumi rāda, ka sēņu priekšrocības vēža profilaksē ir saistītas ar to imunitātes stiprinošo iedarbību. Betaglukāns, īpaši sēnēs, uzlabo šūnu imunitāti, kas palīdz cīnīties ar audzējiem.

Sēņu ēšana veicina veselīgu mikrobiotu

Sēnes satur daudz šķiedrvielu, piemēram, iepriekšminēto betagluānu. Šķiedra nodrošina barības vielas zarnu mikrobiotai, padarot to labvēlīgāku veselībai.

Sēņu ēšana atbalsta kognitīvās funkcijas

Kognitīvie līmeņi ar gadiem kļūst vājāki. Pētījumi liecina, ka sēņu ēšana palīdz atbalstīt labu smadzeņu darbību.

Sēņu ieguvumi veselībai ir izskaidrojami ar tajos esošajiem antioksidantiem

Jaunākie pētījumi rāda, ka sēņu ēšanas ieguvumi veselībai ir saistīti ar sēņu melno graudu tionīna saturu. Tas ir spēcīgs antioksidants, kas ietekmē mitohondrijus un tiek uzskatīts arī par šūnu aizsardzību.

Ergotionīnu mūsu ķermenim norāda fakts, ka mūsu ķermenim ir īpašs ergotionīna receptors. Tā kā sēnes ir viens no svarīgākajiem ergotionīna avotiem mūsu uzturā, receptora klātbūtne norāda, ka mūsu sugas attīstība ir saistīta ar sēņu ēšanu. Ergotionīns ir atrodams arī kultivētās sēnēs, piemēram, austeru sēnēs un šampinjonos.

Sēnes satur arī citu svarīgu antioksidantu – glutationu. Tas ir tā sauktais endogēns antioksidants, ko ražo mūsu pāsu organisms. Tomēr mums ir izdevīgi iegūt glutationu arī no pārtikas. Sēnes ir viens no labākajiem spermidīna avotiem mūsu uzturā. Spermidīns palīdz autofagiskām šūnām, t.i., attīrās un atbrīvojas no izdedžiem un citām nevajadzīgām vielām.

Vislielākais spermidīna saturs ir tumšajās šimeji sēnēs, kuru kultivētās formas tiek pārdotas pat dažos labi aprīkotos Igaunijas pārtikas veikalos.

 

Ja dodaties sēņot, izvēlieties tikai tās sēnes, kuras atpazīstat

Sēņojot, ir svarīgi zināt, ko Jūs liekat grozā, jo mežā aug vairāk nekā 200 indīgo sēņu sugu.

Nekad neēdiet sēnes, kuras Jūs nepazīstat. Pirms ēšanas noskaidrojiet, kuras sēnes ir jācep, jo pat dažas zināmas ēdamās sēnes ir indīgas, ja tās termiski neapstrādā.

Dalīties

Mēs rūpējamies par Jūsu veselību

Ja vēlaties saņemt ekskluzīvus piedāvājumus, lasīt par mūsu produktiem un veselīgu dzīvesveidu, piesakieties jaunumiem.

Vairāk informācijas