Fida palīdz Ukrainā un pie Ukrainas robežām

Somijas_veselības_produkti_labdarība

Suomen Terveysravinto Oy ziedoja Fida International humānajai palīdzībai, kad sākās karš Ukrainā. Mēs intervējām Janne Harjukoski, vienu no Fida darbiniekiem, par viņu palīdzību Ukrainā.

Sveika, Janne! Vai Jūs varat īsi pastāstīt par sevi?

Labi. Tātad, es esmu Janne Harjukoski, piedzimu Somijā, bet šobrīd es kopā ar savu sievu dzīvoju Osijekā, Horvātijā. Mums ir divi pieauguši bērni, kuri dzīvo Somijā. Es strādāju par Fida romu palīdzības misijas koordinatoru. Mana darbības zona aptver divpadsmit dažādas Austrumeiropas valstis. Jau kopš kara sākuma esam palīdzējuši dažādos Ukrainas robežpunktos.

Vai Jūs varētu mums sīkāk pastāstīt par to, kur tieši un kādu darbu Jūs tur darāt?

Tiklīdz sākās karš, mēs devāmies uz Ungārijas un Ukrainas robežu, lai uzņemtu ukraiņu bēgļus. Tur mēs palīdzējām viņiem nokļūt valsts iestādēs, lai viņi reģistrētos, nodrošinājām viņiem pārtiku un citus pirmās nepieciešamības piederumus. Mēs Fida savu darbu veicam arī sadarbībā ar mūsu partnerorganizācijām Ukrainā un robežšķērsošanas vietās Ungārijā, Moldovā un Slovākijā.

Ar Karpatu organizāciju Elämä ja Valo (lit. “Dzīve un gaisma”, romu misija) un iedvesmas centru mēs palīdzam vietējiem iedzīvotājiem un iekšzemē pārvietotajām personām Ukrainā. Pirmā organizācija darbojas Rietumukrainā un sniedz humāno palīdzību tiem, kam vēl neizdevās šķērsot robežu. Pēdējā, savukārt, darbojas Šepetivkā, kas atrodas iekšā, uz austrumiem no rietumu robežas. Pirms kara šī vieta bija romu centrs, bet tagad tā darbojas kā visu ukraiņu uzņemšanas centrs. Uzņemšanas centrs kalpo ne tikai kā ārkārtas izmitināšanas vieta, bet arī palīdz evakuēt cilvēkus no Austrumukrainas un pārvest uz Rumāniju, kur viņi var turpināt ceļu uz priekšu.

Kad mēs strādājam pie Ungārijas robežas, mūsu partneri ir organizācija Hungarian Roma Mission un baptisti. Ungārijas romu misijas biroji ir pārveidoti par izmitināšanas vietām, kur var doties bēgļi, kas ierodas uz robežas. Šobrīd tā kalpo kā ilgtermiņa namiņš aptuveni 200 cilvēkiem. Daži bēgļi tur ir tikai ātras uzturēšanās nolūkā, tomēr lielākā daļa paliek uz ilgāku laiku. Ungārijas baptisti ir arī galvenie organizētāji, kas darbojas vienā no Ukrainas robežām, un Fida atbalsta viņu darbu tur.

Slovākijā mēs strādājam pie Ukrainas robežas ar vienu no baznīcām, kas ar mums sadarbojas. Turpat īrētās naktsmājas var uzņemt 60 cilvēkus. Fida piedāvā ēdināšanu tiem bēgļiem, kas tur uzturas. Draudzei, ar kuru mēs sadarbojamies, ir partneri Vācijā un Čehijā, kuri ierodas, lai uzņemtu bēgļus, nogādātu tos un palīdzētu viņiem veikt dažādas praktiskas lietas, kurās viņiem nepieciešama palīdzība, kad viņi nonāk galamērķī. Slovākija kalpo arī kā vieta, no kuras ar kravas automašīnu tiek transportēta humānā palīdzība uz dažādiem izplatīšanas punktiem Ukrainā.

Mans moto ir – labas attiecības veidojas miera laikā. Tad, kad iestājas krīze, mēs varam dot ātru reakciju, jo tīkls jau pastāv. Mēs Fida esam to uzskatījuši par ārkārtīgi svarīgu lietu.

Vai Jūs varat aprakstīt savu pieredzi un to, ko Jūs tur redzējāt, palīdzot cilvēkiem?

Kopš kara sākuma, satiekot cilvēkus uz robežas, mums ir bijuši priekšējie sēdekļi, lai redzētu kara muļķību un absurdu. Daudzi bēgļi ir dalījušies savos stāstos: kā viņi ir zaudējuši visu, kā viņu mājas ir sabombardētas un kā vīrieši ir palikuši un tagad cīnās par savu valsti. Būtībā pilsētas, kuras viņi atstāja, tagad ir drupās. Šādus stāstus ir grūti dzirdēt; viņi tevi skumdina. Atrodoties Moldovā, mēs satikām bāreni, kuras vecāki gāja bojā savā dzimtajā pilsētā sprādziena rezultātā. Viņa šķērsoja robežu ar tuvu cilvēku palīdzību. No otras puses, šāda veida šokējoši stāsti pastiprina vēlmi palīdzēt šiem cilvēkiem. Vismaz es pats vēlos darīt visu, lai palīdzēt visiem tiem, kam jāpamet Ukraina, kā arī tiem, kas tur paliek.

Vai ir kāda īpaši neaizmirstama sastapšanās, ar kuru vēlaties dalīties ar mums?

Jā. Savulaik mēs bijām robežpunktā Zahony, Ungārijas pilsētā, un sagaidījām cilvēkus, kas ieradās ar vilcienu. Bija viena dāma ar savu mazo dēlu, es devos viņiem palīdzēt. Es nesu viņu somas, runāju ar dāmu, un viņa man teica, ka viņi ir ceļā uz Budapeštu. Es palīdzēju viņiem iegūt bezmaksas biļetes līdz galamērķim un sagādāju arī pārtiku, lai viņiem ir ko ēst. Pēc tam es viņus vedu uz viņu vilcienu uz Budapeštu. Iekāpjot vilcienā ar savu bērnu, viņa izplūda asarās, apskāva mani un teica: “Liels paldies par to, ko jūs darāt Ukrainas tautas labā.” Lai gan mūsu kopīgais laiks bija īss, es darīju visu iespējamo, lai viņiem palīdzētu, un viņai tas šķita ļoti svarīgi. Viņa juta, ka mēs esam līdzdalīgi ukraiņu sāpēs, ciešanās un agonijā. Šo tikšanos es atcerēšos uz visu atlikušo dzīvi.

Cik daudziem ukraiņu bēgļiem Fida izdevās palīdzēt?

Šis ir viens no grūtākajiem jautājumiem, jo to ir tik grūti izmērīt. Es domāju, ka var droši pieņemt, ka mūsu palīdzība sasniedz tūkstošiem cilvēku, un ar to es domāju tiešu palīdzību. Tad ir vēl vairāk cilvēku, kuriem mēs palīdzam netieši. Tātad, mēs varam sasniegt milzīgu cilvēku skaitu, un darbs vēl nav pabeigts.

Ko mēs, eiropieši, varētu darīt, lai palīdzētu ukraiņu bēgļiem un atbalstītu Ukrainu?

Daudzi cilvēki visā Eiropā uzskata, ka šis jautājums ir ļoti aktuāls, jo īpaši tāpēc, ka viņu valstīs ir ieradušies tik daudz ukraiņu bēgļu. Es domāju, ka ikviens var uzņemt ukraiņus ar atplestām rokām, izrādot savu mīlestību un rūpes, un, zinot ukraiņu kultūru, bēgļiem jājūtas gaidītiem. Katrs no mums var iedomāties kaut ko praktisku un konkrētu, ko mēs varam darīt bēgļu labā; piemēram, dodieties un iepirkties kopā ar viņiem vai piedalieties darbos, ko dažādas organizācijas un baznīcas jau dara ukraiņu labā, kuri ir ieradušies uz jūsu valsti.

Vēl viens labs veids, kā palīdzēt, ir finansiāli atbalstīt tādas organizācijas kā mēs, kas palīdz bēgļiem. Šādas organizācijas zina pašreizējās un neatliekamās vajadzības, jo tās atrodas karstākajos notikumu punktos. Organizācijām joprojām ir nepieciešami ziedojumi, jo konflikts nav beidzies. Un pat tad, ja tas beigsies rīt, būs ejams garš ceļš, līdz viss atgriezīsies normālā stāvoklī. Tātad eiro ziedojumi ir vajadzīgi.

Fida International ir dibināta 1927. gadā, un tā ir uz ticību balstīta Somijas organizācija, kas darbojas humānās palīdzības, kopienas attīstības un globālās misijās līdz pat 50 valstīs.

Jūs varat ziedot Fida Ukrainas ārkārtas palīdzībai, izmantojot MobilePay, bankas pārskaitījumu vai īsziņu. Vairāk informācijas meklējiet šeit: Ziedojiet ārkārtas palīdzību konfliktu skartajiem cilvēkiem – Humānā palīdzība – Fida

Dalīties

Mēs rūpējamies par Jūsu veselību

Ja vēlaties saņemt ekskluzīvus piedāvājumus, lasīt par mūsu produktiem un veselīgu dzīvesveidu, piesakieties jaunumiem.

Vairāk informācijas